FLAŞ HABER

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Sanalgazete.net

61 İmam-Hatip’e Soruşturma

61 İmam-Hatip’e Soruşturma
Spread the love

Anamur Müftüsü Zeynel Abidin Çınar ilçesinde görev yapan 61 imama Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Mersin’de geçen ay gerçekleştirdiği Hafızlık İcazet Programı ve personel toplantısına katılmadığı gerekçesiyle soruşturma açtı.

250 kilometre uzaklıktan toplantıya katılamayan imamlar, haklarında açılan soruşturma tepki gösterdi.

Diyanet Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet Görgülü böyle bir uygulamanın hiçbir kurumda olmadığını belirterek “Müftü bey ile görüştüm, soruşturma konusunda ısrarlı davrandı. Sendika olarak biz bu durumu İl Müftülüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığına ilettik” dedi.

Diyanet Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet Görgülü, 19 Eylül’de Diyanet İşleri Başkanı’nın Mersin’e geldiğinin Mersin’de önce hafızlık icazet programına daha sonra ise personelle yapılan toplantıya katıldığını söyledi.

Bu toplantının amacının personeli motive etmek ve din hizmetinin verimini artırmak olduğunu ifade eden Görgülü “Bu toplantı için Mersin’de bulunan 13 ilçemizde 2 bin 100 görevlimiz var. Bu görevlilerin hepsi bu program için Mersin’e çağrılıyor.

Bu 2 bin kişinin buraya gelmesi hem zor hem mümkün değil. Mersin’e 200 kilometre uzaklıktaki Anamur’dan 140 personelin buraya gelmesi mümkün değil. İçinden 61 arkadaşımız gelmemiş. Gelenlerden bazıları da geldiklerine dair personel listesine imza atmamış. Bunların tümü için Anamur Müftüsü Zeynel Abidin Çınar tarafından soruşturma açılmış” dedi.

“PERSONELİN MOTİVASYONUNU NİYE BOZUYORSUNUZ?”

Konu ile ilgili Anamur Müftüsünü aradığını anlatan Görgülü, “Hocam bu toplantı bir buçuk ay önce yapılmış. Personelin moralini bozmayın” dedim. Çünkü Diyanet İşleri Başkanı’nın bundan haberi olsa bu personelin hepsini getirtmez. Bizim ilçelerimizin hepsi Mersin’e yakın değil. Çamlıyayla, Anamur, Gülnar, Mut gibi yerler Mersin’e uzak yerler. Bütün herkesi buraya toplamak mümkün değil. Böyle bir uygulama hiçbir kurumda yok. Bu soruşturmalar ceza verilmese bile arkadaşlarımızın çalışma azmini kırıyor. Bunlar doğru şeyler değil. Müftü bey ile görüştüm ama soruşturma konusunda ısrarlı davrandı. Ceza vermeyeğini söyledi ama ceza vermeyeceksin güzel ama niye soruşturma ile personelin moralini bozuyorsun. Üzerinden bir buçuk ay geçmiş olayı niye tekrar gündeme getirerek personelin moralini bozuyorsunuz. Siz orda hizmeti o personelle yapıyorsunuz. Sendika olarak biz bu durumu İl Müftülüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığına ilettik” şeklinde konuştu.

“PERSONELİN DİNLENMEDİĞİ PERSONEL TOPLANTISI OLUR MU?”

Toplantıya merkezden dahi gelemeyenler olduğunu ancak böyle bir uygulamanın yapılmadığını anlatan Görgülü, “Eğer bu bir personel toplantısı ise personelin isteği, şikayeti ve talepleri dinlenmiyor. Başkan sadece konuştu. Başımızın üstünde yeri var. Diyanet İşleri Başkanının bundan haberi yok. Olsa bu kadar insanı toplamaz. Bugün 2 bin 100 personeli buraya getirmek mümkün değil. Madem bu kadar personel toplamışsınız, Eğer din hizmetinde verimi artıracaksanız personelin şikayetleri sorunları dinlenmesi lazımdı. Böyle bir şey yapılmadı. Başkanımız çıktı konuştu plaket takdim edildi. Personelin bir tanesi konuşup sorununu anlamatamadı. Salondan ayrıldı” ifadelerini kullandı.

“PERSONEL SALONU DOLDURMAK İÇİN KULLANILIYOR”

Burada personelin sadece salonu doldurmak için kullanıldığını anlatan Görgülü “Biz buna üzülüyoruz. Bu toplantı din hizmetine bir katkı sağlayacaksa personelle istişare edilmeli ve dinlenmeli. Çalışma şartlarında yerlerinde zorluklar varsa çözüm yolları araştırılmalı. Sadece gel git toplantı yapılması çalışma azmimizi kırmakta” diye konuştu.

Kaynak: Güney gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ