FLAŞ HABER

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Sanalgazete.net

Ayder ve Uzungöl’de kaçak yapılaşmaya izin yok

Ayder ve Uzungöl’de kaçak yapılaşmaya izin yok
Spread the love

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.

Kurum, Türkiye’de hayata geçirilmesi planlanan projeler hakkında da bilgi verdi.

AYDER VE UZUNGÖL’DEKİ KAÇAK YAPILAR

Bakan Kurum Ayder ve Uzungöl’de kaçak yapılaşmaya izin verilmeyeceğini belirterek, “Hem Ayder Yaylası’nı hem Uzungöl’ü koruyacak, oradaki kaçak yapılaşmanın önüne geçecek, kaçak yapılaşmaların yıkılması ve oradaki doğanın korunması amacıyla da projeler geliştiriyoruz. Bu yıl sonuna kadar Ayder’imizde bu uygulamaya fiilen başlamış olacağız. İnşallah 2020’de de Uzungöl’ümüzde başlayacağız. Ülkemizde korunması gereken ne kadar alan varsa o alanları ilk önce koruma altına alacağız ve akabinde de ihya edilmesi gereken alanları da ihya ederek vatandaşlarımıza sunmak amacıyla bu projeleri geliştiriyor olacağız.” ifadelerini kullandı.

Ayder ve Uzungöl'de kaçak yapılaşmaya izin yok

(Ayder Yaylası)

SALDA’NIN İHALE SÜRECİ BAŞLADI

Kurum Salda Gölü ile ilgili de bilgi vermeyi ihmal etmeyerek, “Salda’ya ilişkin millet bahçesi ihalemizin sürecini başlattık. Gündem olan millet bahçesi ile alakalı geçmişini ve ne yapmak istediğimizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde 2023 şehirleri kapsamında yapacağımız her projeyi yaparken doğayı nasıl koruruz diye düşünerek hareket ediyoruz. 6 ay önce Burdur’umuza gittiğimizde Salda’yı ziyaret ettik.

“SALDA HEP GÜZEL KALACAK”

Ayrıca Kurum, “Araçların kıyıya kadar girdiği çöplerin dağ oluşturduğunun tespitini yaptık. Bunun neticesinde araçlar kıyıya kadar gelip burada hem doğal güzelliklere zarar veriyorlardı gelenlerin doğal güzellikleri görmesine mani oluyorlardı. Araçların buraya girmesini engelleyecek doğal ahşap bariyelerde koyduk. Bu alana araçlar giremiyor. Özel çevre koruma bölgesinde hiçbir yapılaşma olmayacak. Kaçak yapıları yıktık, hiçbir yapılaşmaya izin vermeyeceğiz. Günlük konaklamaya müsaade edilmeyecek. Salda hepimizin Salda hep güzel kalacak.” diye konuştu.

500- 600 METRELİK BANTTA YAPILAŞMA OLMAYACAK

Kurum, “Salda Gölü ile alakalı, özel çevre koruma bölgesi ilan ettik 295 kilometrekare alanı. Gölün kıyı kenar çizgisi içerisinde, 500-600 metrelik bantta hiçbir şekilde yapılaşma yapmayacağız, yapılmasına müsade etmeyeceğiz.” dedi.

Ayder ve Uzungöl'de kaçak yapılaşmaya izin yok

Ayder ve Uzungöl'de kaçak yapılaşmaya izin yok

(Uzungöl)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ