FLAŞ HABER

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Sanalgazete.net

DEVLETE KARŞI HADDİNİZİ AŞMAYINIZ

Suat GÜNEŞ

Suat GÜNEŞ

Spread the love

DEVLETE KARŞI HADDİNİZİ AŞMAYINIZ

Zamanın birinde Halife Harun Reşid, Bermeki Olan Veziri Cafer-Bin Yahya ile birlikte saray’ın bahçesinde gezerken canı meyve çekiyor. Elma’yı dalından koparmak için uzanıyor ama ne var’ki orta boylu olduğu için meyveye yetişemiyor. Veziri Yahya’ya Diyor’ki; Omzuma çık o meyveyi kopar bana ver.

Vezir zayıf olduğu için Halife’nin omzuna çıkıyor o meyveyi koparıp veriyor. Meyveyi yiyen Halife Harun Reşid çok lezzetliymiş diyor.
Bana bahçıvanı çağırın bu lezzetli meyveden dolayı onu ödüllendireceğim der. Zaten az ileride duran ve olan biteni hayretle seyreden bahçıvan geliyor. Halife bahçıvana, sana bir ödül vereceğim, dile benden ne dilersen? diyor. Bahçıvan; Sultanım sizden bir tek isteğim olacak, bana, benim Bermekî olmadığıma dair bir belge verir misiniz? Halife şaşırıyor…
Herkes Devlet kademesinde görev almak için bir Bermekî Şeceresi uydururken herkes Bermekî olmaya can atarken sen niye Bermekî olmadığına dair belge istiyorsun’ki? Kaldı’ki sen bir Bermekî’sin!
Bermekî olmaktan niye neden kaçınıyorsun?

Belgeyi almakta ısrar eden bahçıvan diyor’ki; evet bir Bermekî’yim
ama madem’ki benden bir istekte bulunmamı istediniz ben bu belgeyi istiyorum, başka’da bir isteğim yok!

Halife Harun Reşid; Madem ısrar ediyorsun istediğin belgeyi vereceğim sana diyor ve daha sonra’da o belgeyi bahçıvana veriyor.

Aradan yıllar geçer Halife Harun Reşid yattığı uykudan uyanır gözleri açılır kulakları duymaya başlar. Civar ülkelerden gelen uyarıların ve halktan yükselen tepkilerin hiç de yersiz olmadığını düşünmeye başlar!
Bermekîler Halife Harun Reşid’in kendilerine beslediği büyük güven ve yakın ilgiyi istismar ederek sadece saray kademelerini değil, eyaletleri’de kendi yandaşları ile yönetmeye başlarlar!

Devletin her kademesini anlayacağınız bir ur gibi sarmışlar. En ücra yerlerine bile kendi adamlarını yerleştirmişlerdir!
Yattığı derin uykudan uyanan Halife, Bermekî’lerin bir Devlet içinde Devlet kurmak için uğraştıklarını, ülkenin her yanını ele geçirdiklerini ve kendisini devre dışı bıraktıklarını fark edince derhal emir verir
Bermekîleri kılıçtan geçirin, yaşlılarını’da zindana atın!

Emir yerine getirilir, Bermekiler öldürülür. Peki bahçıvan’a Ne Olur?
Halife’nin emri üzerine görevliler bahçıvan’ın evine’de giderler. Ya kılıçtan geçirecekler, ya hapse atacaklardır. Ama bahçıvan hemen Bermekî olmadığına dair Halife imzalı belgeyi gösterir. Gördüğünüz gibi ben Bermekî değilim der ve kellesini kurtarır.

Kılıçtan geçirme ve zindana atma operasyonu sona erince Harun Reşid son durumu öğrenmek için kurmaylarını çağırır ve sorar.
Emrimi Yerine Getirdiniz’mi?
Kurmaylar; listedeki herkes ya kılıçtan geçirildi ya zindana atıldı, sadece bir adam kaldı. Ama ona dokunamadık, çünkü elinde sizin imzaladığınız bir belge Vardı. Halife; hatırladım ben onu, onu bulun ve bana getirin er.
Bahçıvan huzuruna getirilince, Harun Reşid sorar adama; O gün Bermekî olmadığına dair benden ısrarla belge istedin, bende verdim. Peki bu günlerin geleceğini nereden anladın?
Bahçıvan der’ki; Sultanım, hani o elmayı koparmak isterken vezir sizin omzunuza basmıştı ya, işte o an dedim’ki; Eyvah bizim sonumuz geldi!
Harun Reşid, araya girip ama ben söyledim omzuma basmasını deyince bahçıvan der’ki; farketmez sultanım, sizin sultan olarak vezirinizin omzunuza basmasını istemeniz bir alicenaplıktır büyüklüktür. Siz istemiş olsanız bile vezirinizin omzunuza basması ise, hem şımarıklık, hem hadbilmezlik, hem de küstahlıktır. Sizin omzunuza basıp meyveyi koparmak yerine pekâlâ beni çağırabilir ve benden isteyebilirdi. Bir adam vezir’de olsa sultanının omzuna basacak kadar cüretkâr ve hadbilmez olduysa bunun sonu felâkettir. Ben işte o gün bu felâketi gördüm ve sizden o belgeyi istedim der.

Evet atalar ne demiş; “İslamın şartı beş ise, altıncısı haddini bilmektir”.
Zira unutulmamalı’ki haddini aşanlara Allah eninde sonunda haddini bildiriyor!

Hz.Ali cennet mekanı’ da unutmamak gerekiyor.
“Her Şeyin Affı Olur Ancak Devlete İhanetin Asla”.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ