FLAŞ HABER

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Sanalgazete.net

Netanyahu, Batı Şeria’da ilhak vaadini tekrarladı

Netanyahu, Batı Şeria’da ilhak vaadini tekrarladı
Spread the love

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Batı Şeria’nın kuzeybatısındaki yasa dışı Elkana Yahudi yerleşim biriminde bir okulda düzenlenen törene katıldı.

VAADİNİ TEKRARLADI

Burada öğrencilere yaptığı konuşmada Netanyahu, bu yıl 9 Nisan’daki seçim öncesi yaptığı ve tartışmalara neden olan Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin İsrail’e ilhakı vaadini tekrarladı.

“YAHUDİ EGEMENLİĞİNİ UYGULAYACAĞIZ”

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nden 2005’te yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerininin boşaltılmasını hatırlatan ve bundan sonra hiçbir yasa dışı Yahudi yerleşim birimini boşaltmayacaklarını vurgulayan Netanyahu, “Tanrının da yardımıyla tüm yerleşim birimlerine İsrail toprağı ve İsrail devletinin bir parçası olarak Yahudi egemenliğini uygulayacağız.” ifadesini kullandı.

Netanyahu, Batı Şeria'da ilhak vaadini tekrarladı

İSRAİL BASINI AÇIKLAMALARI SAMİMİ BULMUYOR

İsrail basını Netanyahu’nun bu vaadini, “Ülkede 17 Eylül’de yapılacak erken seçim öncesi sağcı seçmenlerin oyunu almaya yönelik bir adım” olarak yorumladı.

9 NİSAN’DAKİ VAADİ

Netanyahu, 9 Nisan’daki genel seçimler öncesi seçimi kazanıp koalisyon hükümetini kurması halinde Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini İsrail’e ilhak etme vaadinde bulunmuştu. ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman da İsrail’in Batı Şeria’nın bazı kısımlarını ilhak etmeye “hakkı olduğunu” iddia ederek, Netanyahu’ya destek vermişti.

Netanyahu, Batı Şeria'da ilhak vaadini tekrarladı

BÖLGEDE 400 BİNİ AŞTILAR

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor ve buralarda 400 binden fazla Yahudi yerleşimci ikamet ediyor.
Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ