FLAŞ HABER

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Sanalgazete.net

Skandal içinde skandal

Skandal içinde skandal
Spread the love

31 Mart’ta yapılacak Yerel Yönetim Seçimleri’nde CHP-İP-HDP ittifakının Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş için çember daralıyor. İki işadamı arasındaki alacak verecek davasında devreye giren Yavaş, ‘iş takipçiliği’nin karşılığı olarak 600 bin dolarlık senedi icradan tahsil etmeye kalkışmıştı. Ancak senetteki imzanın sahte olduğu ortaya çıktı. Kriminal inceleme ve bilirkişi raporuyla sahteciliğin tespit edilmesi üzerine Yargıtay hükmünü verdi. 

TUTANAKLARLA BELGELENDİ

Yüksek Mahkeme Yavaş’ı, 329 bin 736 lira ‘kötü niyet’ tazminatı ve ayrıca 164 bin 786 bin lira ceza ödemeye mahkum etti. Kesinleşen bu hükmün yanı sıra evrakta sahtecilik, tehdit, şantaj, yargıda örgütlenme gibi çok ciddi suçlardan yargı süreci devam ediyor. Günlerdir kendisinden açıklama beklenen Yavaş ise ‘iftira’ demekle yetiniyor. Ancak Yavaş’ın bir yalanı daha mahkeme tutanaklarıyla belgelendi. Ankara 1.İcra Hukuk Mahkemesi’ne bizzat verdiği dilekçede CHP’nin Ankara adayı Yavaş, “Borçlu bonoyu alacaklı hanesi hariç, bizzat yanımda isim ve adres kısmını yazarak imzalamıştır” diyor. Ancak yapılan inceleme ve adli tıp kayıtlarına göre, Yavaş’ın önümde imzalandı dediği senetteki imzalar sahte çıktı. 

MAKBUZ KESMEME OYUNU

Avukatlık sözleşmesi yaparak fatura kesmesi gereken Yavaş’ın, herhangi bir sözleşme yapmadan senet aldığı ve mevzuyla ilgili vergi ödemediği de ortaya çıktı. Yavaş’ın 600 bin dolarlık senedi hangi maksatla aldığı ise olayın hukuki boyutunun daha çok büyüyeceğini gösteriyor. Mansur Yavaş mahkemede verdiği ifadede, niçin avukatlık sözleşmesi yapmadığını da itiraf ederek, “Karşı taraf firma olduğu için makbuz kesildiğinde 300 bin doları vergiye gidiyordu. Bu sebeple senet imzalandı” diyerek vahim gerçeği gözler önüne seriyor. 

BU SORULARDAN KAÇAMAZSIN

Kamuoyu ve vatandaşlar, Yavaş’ın cevapsız bıraktığı soruları yanıtlamasını bekliyor. İşte o sorular: Avukatlık hizmeti değilse 600 bin dolar neyin karşılığı? İmza yanında atıldıysa neden sahte senedi tahsile verdin? Yargıtay’ın kararı ortadayken neden iftira deyip geçiştirdin? ‘Sahtekâr’ dediğin işadamıyla yıllarca nasıl ortak işler yaptın? 

CHP-İP-HDP ittifakının Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, sorulara net yanıtlar vermek yerine ‘inkar’ ve ‘mağdur’ taktiklerine başvuruyor. 

Ankara başta olmak üzere tüm Türkiye’yi sarsan, Yavaş’ın sahte senedi icradan tahsil etmeye kalkışmasına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçmeni ikna edecek bir görüş bildirmedi.

VERGİ KAÇAKÇILIĞI İTİRAFI

Sahte senet skandalının boyutu her geçen gün büyüyen Yavaş, mahkemede verdiği ifadede niçin avukatlık sözleşmesi yapmadığını, “Karşı taraf firma olduğu için, makbuz kesildiğinde 300 bin doları vergiye gidiyordu. Bu sebeple senet imzalandı” sözleriyle açıkladı.

Kaynak:http://www.gunes.com/gundem/skandal-icinde-skandal-963230

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ