FLAŞ HABER

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Sanalgazete.net

Üreme Diyeti Nedir? Üreme Diyeti Nasıl Yapılır?

Spread the love

Üreme diyeti, genellikle kadınlar için yapılıyordu. Bu sefer hem kadın hem de erkekler için geliştirildi. Yeni üreme diyeti, erkeklerin sperm kalitesinde parametreleri düzeltirken kadınlarda hamilelik oranlarını yükseltiyor. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Harvard Üniversitesi’nde geliştirilen üreme diyeti hakkında şu bilgileri verdi:

Üreme Diyeti Nedir? Üreme Diyeti Nasıl Yapılır?
Spread the love

Üreme diyeti nedir?

Üreme diyeti, beslenmedeke değişiklikler ile hamile kalmayı kolaylaştırmak için yapılan bir diyettir. 

Çiftler, bebek sahibi olmaya karar verdikleri zaman, bizleri gebelik şanslarını nasıl artırabilecekleri konusunda soru bombardımanına tutarlar. Bu olasılığı artırabilecek ve kendi ellerinde olan en kolay yol ise beslenme değişikliğidir. Harvard Üniversitesi’nden iki araştırmacı kırmızı etten ve trans yağlardan fakir, sebze ve süt ürünlerinden zengin bir üreme diyeti geliştirdiler. Diyetin başarısı hem kadının hem de eşinin bu beslenme şeklini benimsemesine bağlı.

Üreme diyeti adı verilen bu beslenme şekli gerçekten kadında yumurtlamayı düzenlemektedir. Kadında olduğu gibi erkekler de belli gıdaları tüketerek sperm kalitesini artırabilirler.

Araştırma sırasında, gebe kalmaya çalışan 18 bin kadının beslenmesinde yapılan değişikliklerle yumurtlama sorunlarında düzelme görülmüştür.

Önerilen diyet kırmızı et ve trans yağlardan fakir, sebze ve süt ürünlerinden zengindir. Süt ürünleri özellikle tam yağlı olmalıdır.

Bu diyet aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olur. Çünkü, Vücut Kitle İndeksi (VKİ)’ndeki her 1 puanlık artış (29m2/kg’dan sonra) gebe kalma şansında yüzde 4’lük bir azalmaya neden oluyor. Erkeklerde ise sigarayı bırakmak, diyet değişikliği ve kafeinin azaltılması sperm kalitesinde parametreleri düzeltmektedir.

Beslenmedeki bu değişimlerin amacına ulaşması için en az üç aylık bir süreye ihtiyaç vardır.

Üreme diyeti nasıl yapılır?

  • Doymuş yağlardan uzak dur
  • Doymamış bitkisel yağ tüket
  • Bitkisel protein çok, hayvansal protein az tüket
  • Yavaş sindirilen karbonhidrat tüket
  • Tam yağlı süt ürünleri tercih et
  • Folik asit ve B vitamini içeren multivitaminler al.
  • Demirden zengin beslen
  • Bol su ve soda iç
  • Sağlıklı Vücut Kitle İndeksi’ne ulaş
  • Spor yap
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ