FLAŞ HABER

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Sanalgazete.net

Yeni Talim Terbiye Kurulu Başkanı’nın İHL açılımı merakla bekleniyor!

Spread the love

Prof. Dr. Burhanettin Dönmez getirildi. Dönmez düzenlenen törenle görevi Durmuş’tan teslim aldı.

Yeni Talim Terbiye Kurulu Başkanı’nın İHL açılımı merakla bekleniyor!
Spread the love

MEB Talim ve Terbiye Kurulu (TTK) Başkanlığı’na Alpaslan Durmuş’un yerine Prof. Dr. Burhanettin Dönmez getirildi. Dönmez düzenlenen törenle görevi Durmuş’tan teslim aldı.

2016’dan bu yana Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı olarak görev yapan Durmuş’un yerine gelen Dönmez, İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Eğitim Bilimleri Öğretim Üyesiydi.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı olarak atanan Prof. Dr. Burhanettin Dönmez, 13.02.2017 tarihinde Hürriyet gazetesinde, konuk yazar olarak kaleme aldığı “Günah keçisi olarak eğitim fakülteleri” yazısında;

” Türkiye’de bir kesimin eğitimin kurtuluşunu köy enstitülerine dönüşte ararken, bir kesimin de imam hatiplerin sayısını artırarak ülkeyi kurtarabileceklerini sanmaları bu türden bir saplantının ürünü. Oysa değişen koşullarda ortaya çıkan sorunlar, sorunun ortaya çıktığı toplumdaki olanaklarla çözülmeye çalışılıyor. O gün için üretilen çözümün her zaman geçerli olduğunu savunmak değişimi algılayamamak olarak değerlendirilebilir. 

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK)  büyüme politikası devam ediyor ve istihdam sorunları hızla artıyor. Örneğin geçen 10 yılda fen edebiyat ve ilahiyat fakülteleri üç kat büyüdü. 2015-2016 verilerine göre 184 fen – edebiyat fakültesi ve 75 ilahiyat fakültesi var. Hatta o kadar ki,  2017-2021 yılları için stratejik plan hazırlayan Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı analizde tehditlerden biri olarak  ilahiyat ve imam-hatip lisesi mezunu sayısının  kontrolsüz bir biçimde artmasını ve niteliğin düşmesini  gösteriyor.

Özellikle ilahiyat fakültelerinden mezun olanların bölümü, anabilim dalı ne olursa olsun öğretmen olarak atanabilmeleri; imamlık, vaizlik, müftülük gibi mesleklerle öğretmenliğin yeterliklerinin aynı olduğu anlamına geliyor. Böyle olmadığı için eğitim fakültelerinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümü açıldı fakat ilahiyat fakültelerinin politik baskıları ile önce bu bölüm ilahiyat fakülteleri içine alındı, sonrada tamamen kapatıldı. Bu durumun doğal bir sonucu olarak, bu fakültelerin mezunlarının alan sınavlarında başarısız olmaları nedeniyle yapılan eleştiriler “öğretmenler sınıfta kaldı”, “öğretmeni iyi yetiştiremiyoruz”, “eğitim fakülteleri başarısız” gibi başlıklarla verilerek eğitim fakülteleri suçlanıyor. Oysa şu anda görev yapan öğretmenlerin yarısından fazlası eğitim fakültesi mezunu değil………..” şeklinde devam ediyor.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı olarak atanan Prof. Dr. Burhanettin Dönmez, Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı analizi de örnek göstererek, tehditlerden biri olarak  ilahiyat ve imam-hatip lisesi mezunu sayısının  kontrolsüz bir biçimde artmasını ve niteliğin düşmesini  gösteriyor.

Maramara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu Alpaslan Durmuş görevden alınarak yerine atanan Prof. Dr. Burhanettin Dönmez ‘ in İmam Hatip Liseleri ve İlahiyat fakültelerinin yukarıda da zikredildiği üzere, mezun sayısının  kontrolsüz bir biçimde artmasını ve niteliğin düşmesini  ne tür çalışma ile engel olacağı merak konusu.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ