FLAŞ HABER

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Sanalgazete.net

Yunanistan’dan Gümülcine müftüsüne hapis cezası

Yunanistan’dan Gümülcine müftüsüne hapis cezası
Spread the love

Yunanistan’da, Dedeağaç (Aleksandrupolis) Asliye Mahkemesi, Gümülcine müftüsü İbrahim Şerif’i, Dedeağaç bölgesindeki bir Türk köyünde kılınan Cuma namazına iştirak ettiği için suçlu buldu.

80 GÜN CEZA

Mahkeme, Şerif’in 80 gün paraya çevrilebilen hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Müftü Şerif, avukatı aracılığıyla karara itiraz ederek, bir üst mahkemeye başvurdu.

”HAYIRLISI ALLAH’TAN”

Şerif, mahkeme kararıyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Dedeağaç köylerinden Musaköy’de cuma namazına katılmamız, makam gasbı sayılarak, 5 Kasım 2019 tarihinde, Dedeağaç mahkemesi tarafından 80 gün cezaya çarptırıldık. Hayırlısı Allah’tan.” ifadelerini kullandı.

RESMİ MAKAMI GASP!

Gümülcine’deki Müslüman Türk halkı tarafından müftü seçilen İbrahim Şerif, “resmi makamı gasp” suçlamasıyla hakkında açılan çok sayıda davadan mahkum edilmişti. Şerif, başvurduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından haklı bulunmuş ve Yunanistan para cezasına çarptırılmıştı.

Yunanistan’da, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığın dini liderleri, müftüler ve azınlığa ait vakıfların idare heyetleri devlet tarafından yapılan atama yoluyla belirleniyor. Türk azınlık ise bu uygulamalara karşı çıkarak kendilerinin seçtiği müftülerin görev yapmasını istiyor.

Yunanistan'dan Gümülcine müftüsüne hapis cezası

Yunanistan'dan Gümülcine müftüsüne hapis cezası

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: